2009. gada mīļākā grāmata Julie & Julia

Dzuli-un-Dzulija_f14012Grāmatas ir kaut kas brīnumains, tās aizrauj, ierauj savos burvestības tīklos, ļauj brīdi padzīvot svešu dzīvi un iejusties svešā ādā. Lasītmīļus grāmatas neatstāj vienaldzīgus, tas ir kā fetišs, kā rituāls vai dzīves aksesuārs.

Pirms krīzes šķita, kā bibliotēka līdzinās muzejam, cilvēki retu reizi to apmeklē, kā uz svētkiem. Protams studenti tur ir patstāvīgi apmeklētāji, bet… Neiet runa tikai par studentiem. Iet runa par lasītājiem vispār. Bet arī bibliotēkām tagad ir cēlusies piekrišana… Mūsdienās visbiežāk cilvēki lasa rakstus internetā, stāsti, ziņas, blogi…

Es savukārt vēlos šīs divas lietas apkopot, jo mana 2009 gada grāmata ir – autores Džūlijas Pauelas grāmata „Džulī & Džūlija”. Un, ja godīgi, tad šī grāmata varētu būt tuva ne tikai man, bet arī jebkuram citam blogerim, grāmatu mīlim vai arī cilvēkam , kas aizraujas ar ēdienu gatavošanu.

Kas šajā grāmatā ir tik īpašs? Īstenībā viss… Aizrauj gan valodas vienkāršība, gan saturs. Gan tas, kā autore bezkaunīgi atdzīstas lietās, par kurām lielākā daļa no sabiedrības noklusē. Pārsteidz it viss, gan autores apņemšanās, gan tas, kā tas viss tiek izpildīts.

Grāmatu aizgāju iegādāties uzreiz pēc filmas noskatīšanās, taisnā ceļā no kinoteātra. Vienkārši nespēju atturēties. Un par savu pirkumu nemaz nenožēloju, tas ir tā vērts.

Lai mazliet ieinteresētu jūs un es spētu izstāstīt, kāpēc šī grāmata man šķiet īpaša, es nevaru neielikt grāmatas ievadu – „Džūlija Pauela jeb Džulī ir teju 30 gadus veca amerikāniete – šīs grāmatas autore un galvenā varone vienā personā. Viņas dzīve bija ikdienišķa un paredzama, varētu pat teikt – vienmuļa un garlaicīg, līdz mātes grāmatu plauktā viņa atrada nodzeltējušu Džūlijas Čaildas grāmatu „Franču virtuves mākslas apguve” izdevumu, un sākās neparastākais gads viņas dzīvē – piedzīvojums, kas to izmainīja uz visiem laikiem. Džūlija Pauela viena gada laikā pagatavoja 524 šajā pavārgrāmatā aprakstītos ēdienus, iepazina Džūliju Čaildu un par savām veiksmēm un neveiksmēm katru dienu rakstīja interneta dienasgrāmatā.
Dzūlijas Pauelas romāns „Džulī un Džūlija” ir divi patiesi stāsti par divām neparastām sievietēm.”

the-real-julie-powell

(grāmatas autore Julie Powell)

Šķita savādi lasīt par to, kā šī sieviete centās saprast ko viņa vēlas, kā to panāca un pār kādiem līķiem bija jākāpj, lai sasniegtu šo mērķi. Īstenībā grāmata lika arī man pārdomāt, ko īsti es no dzīves vēlos un to kā pie kārotā nonākt!
Grāmata ir pilna ar smieklīgiem atgadījumiem, protams Amerikāņu humora izjūta atšķīrās no mūsējās, bet tomēr lasot šo grāmatu nevar nesmieties vai vismaz nesmaidīt…
„ … ”Es domāju par eleganta dizaina mēbelēm tieši seksam. Piemērām, krēsls un dīvāni ar ergonomiskiem, pielāgojamiem balstiem coiyus vajadzībām, bet tādi, kas ĻOTI LABI IZSKATĀS. Esmu uzskicējusi dažus zīmējumus un nosūtīšu tos, līdzko būšu ieskenējusi. Varbūt Tava mamma var pamest man kādu padomu, kā es varētu dabūt to gatavi…
Es pat esmu izdomājusi vārdu : Schtuppenhaus!”
Ja Tev ir draudzene, kas vēl vairāk pasista nekā tu pati, dzīvi patīkamu dara tas, ka viņa stiprina tevi ticību tavam skaidrajam sapratām. Kā gan es varu pārmēru raizēties, vai ir prāta darbs urbties cauri visai „Franču virtuvei”, gatavojot ēdienus, ja Izabella gudro biznesa plānu divdesmitā gadsimta vidus stila maukošanās mēbelēm un grib aicināt manu mammu par konsultantu?”

Grāmata ir tiešām aizraujoša, tā liek aizdomāties, pasmaidīt un pat pārdomāt savu dzīvi. Nevarēju atturēties arī no iespējas paskatīties, kāds tad īsti izskatās Džūlijas Pauelas blogs, kas sniedza viņai cilvēku uzmanību, mīlestību un iespēju izdot grāmatu un pat šo grāmatu iznest kino gaismās. Savādi šķita arī tas, kā savus lasītājus Džulī sauc…

„… Steveleno atbalstīja šo nostāju, un bloga lasītāji – es biju sākusi domās saukt tos par saviem „blasītajiem” – gandrīz vienbalsīgi paziņoja: lūdzu, vairs nekādus aspikus!…”

Tātad, ja ir blogeri, tad ir blogu lasītāji, jeb blasītāji…

Grāmata tiešām ir ļoti laba, vienīgi žēl, ka ir pieejama tikai mīkstajos vākos, varu saderēt tā man būs nodeldēta līdz pēdējam, jo labas grāmatas pārlasu neskaitāmas reizes. Arī filmu “Julie&Julia” noteikti iesaku visiem noskatīties, tā ir dievīga un aktieru repertuārs ir ļoti pievilcīgs – Merila Strīpa un Emija Adamsa ir filmas varoņu galvenajās lomās. Vai arī Tev ir pa spēkam kas tāds – 365 dienas, 524 receptes, risks ar visu – laulību, ģimeni, darbu un veselo saprātu, lai apgūtu dzīves mākslu? Ja paša spēkiem tas šķiet nereāli, tad vienkārši izlasi šo burvīgi grāmatu. Noteikti iegūsi jaukas atziņas, atbildes, labu garastāvokli vai labu recepti… Lai grāmata labi lasās un…


(Meryl Streep & julia child)

(Meryl Streep “Julia Child” & Amy Adams “Julia Powell”)

Bet, par receptēm runājot -> Krems Brulē (6 personām)
Nepieciešams
sviests ietaukošanai
4 olu dzeltenumi
30g vaniļas cukura
600 ml saldā krējuma
60 g Demeraras cukura
6 nelieli ugunsdroši trauciņi

Pagatavošana
1. Trauciņu viegli ietauko ar sviestu.
2. Saputo olu dzeltenumus un vaniļas cukuru. Krējumu uzkarsē gandrīz līdz vārīšanās temperatūrai un, pastāvīgi maisot, lēni ielej olu dzeltenumu maisījumu.
3. olu krēmu rūpīgi ielej trauciņos. Trauciņus rūpīgi ievieto uz cepešpannas; tajā ielej tik daudz karstā ūdens, lai trauciņu malas būtu ūdenī līdz pusei.
4. Pannu liek iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī 160 C grādu temperatūrā un karsē aptuveni 25 minūtes, līdz krēms mazliet sarecē un kļūst stingrs. Krēmu atdzesē.
5. Sarecējušu olu krēma virsmu vienmērīgi apkaisa ar Demeraras cukuru (Demeraras cukurs – gaiši zeltains, rupjgraudains no cukurniedrēm gatavots jēlcukurs; nosaukums radies no izcelsmes vietas – Demeraras apgabala Dienvidamerikas valstī Gajānā). Trauciņus novieto zem ļoti karsta grilla un karsē, līdz cukurs izkūst un karamelizējas košā, zeltaini brūnā tonī.
6. Pirms pasniegšanas patur vēsumā ne ilgāk kā 2 h. (Šo recepti iespējams arī aplūkot „Ievas virtuve” 3. Numurā…)
Labu ēstgribu…


4 comments on “2009. gada mīļākā grāmata Julie & Julia

  1. Atpakaļ ziņojums: Filmas, seriāli, mūzika un grāmatas… « Mēnessmeitēns …

  2. Atpakaļ ziņojums: Mana dzīve grāmatās… | Mēnessmeitēns …

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s