Sūzena Kolinsa „Bada spēles” gāmata un filma.

Laikā, kad es aktīvi rakstīju portālā ORB.lv, šad tad Zvaigznes grāmatnīca rīkoja konkursus. Kur bija iespējams iegūt savā īpašumā kādu labu grāmatu. Sen jau tas bija, kad iekļuvu to laimīgo sarakstā, kuri dabūja savā īpašumā šo grāmatu. Tā nu ir sanācis, kā tieši šī grāmata pie manis nenonāca.
Tādēļ neilgi pirms filmas pirmizrādes es izdomāju, ka vēlos šo grāmatu izlasīt. Tā, kā savu eksemplāru atgūt man neizdevās, bija jādodas uz bibliotēku.
Grāmata tika izlasīta divos piegājienos.Pirmajā vakarā 1/3 no grāmatas tika pievarēta. Āķis bija lūpā un otrajā vakarā es jau izlasīju atlikušās 2/3. :)
Teikšu tā, mani mazliet samulsināja valoda kura tika lietota tulkojumā. Diezgan daudz bija iekļauti sarunvalodas vārdi un, man kā grāmatu baudītājai, bija pagrūti nelasīt literāru valodu. Piemēram vārds „šamais”, man pat ir grūti iedomāties, kā šo vārdu iztulkot angļu valodā, lai tiešām varētu būt drošam, kā ir jālieto tieši šādā kontekstā.

 

Kopumā šī grāmata man mazliet atgādināja Robinu Hudu. Tikai loku un bultas rokās turēja meitene. Bet cīņa par labo un atņemto bija tieši tāda pati, vienīgi laupīts nekas nevienam netika.

Ļoti patika citāts, kurš atradās 58 lpp. „Ja vien spēsi atrast sevi, tad badā nenomirsi.” Protams, tur ir savs zemteksts, bet tajā visā ir kaut kas īpašs.

Kopumā grāmata ir laba. Parāda pasaules kārtību tādu, kāda tā ir arī šobrīd. Kāds cīnās ar badu, kāds iztēlojas to, kā viss ir kārtībā… Šāda pasaule nav tikai Panemā, bet arī pie mums. Bet, tas tā, pārdomām…

– – –

 

26.martā man bija tas prieks ieraudzīt filmu vēl pirms daudziem triloģijas faniem Latvijā. Jo filmu skatījos Īrijā.

Runājot par pašu filmu, sižets tika saglabāts pilnībā . Ja neskaita dažas nianses, piemēram – grāmatā zobgaļsīļa nozīmīti Katnisai uzdāvina mēra meita. Filmā Katnisa to iegādājas tirgū, lai iedotu savai māsai, bet, māsa savukārt nozīmīti uzdāvina Kanisai pēdējā tikšanās reizē pirms spēlēm.

Filmu skatījos kopā ar māsu. Un diemžēl nācās secināt, kā šoreiz tā tika uzņemta tieši grāmatas faniem. Jo cilvēks, kurš nav lasījis šo grāmatu ar grūtībām var saprast spēļu jēgu. Filma uzņemta lieliski, aktieru saspēle bija burvīga.

Tādēļ, tiem, kuri nav lasījuši grāmatu pati filma varētu arī nepatikt. Iesaku pirms noskatīšanās tomēr izlasīt grāmatu.

Kaut vai tādēļ, lai iztēlotos katru varoni tādu, kāds viņš varētu būt tieši Jums tuvs. Man bija grūti pieņemt Pita, kuru bija izveidojuši filmas veidotāji, lasot grāmatu es viņu iztēlojos pavisam savādāku. Filmā viņš šķita tāds jēls, kā necepta zivs fileja. Grāmatā viņš man šķita daudz vīrišķīgāks. Bet, tās ir tikai manas domas.

Ak, jā filmā netika parādīts, kā Pita ir zaudējis kāju, grāmatas beigās tomēr bija noticis tieši tas.

Un, man nez kāpēc šķita, ka Katnisa būs iemīlējusies Pita, skumji bija manīt, kā tas nemaz tā nav.

Kopumā par grāmatu – grāmata ātri lasās, ir laba laika nosišanai.
Par filmu – laba, bet tikai tad, ja esi lasījis grāmatu.
Mans verdikts – nāksies atgriezties pie lasīšanas, lai saprastu, par ko jūk prātā visa pasaule. :)

Cits viedoklis par šo filmu lasāms ŠEIT!!!
Interesantas bildes no filmas ir apskatāmas ŠEIT !!! :)
Bildes ņemtas ŠEIT un ŠEIT !!!

11 comments on “Sūzena Kolinsa „Bada spēles” gāmata un filma.

 1. Pilnīgi pievienojos, ka filma vairāk domāta grāmatas faniem, kā tas bieži vien gadās ar slaveniem romāniem, kaut vai to pašu Hariju Poteru.

  Par to Pītas un Katnisas iemīlēšanos grāmatā bija ļoti labi apspēlēta Katnisas iekšējā pasaule un konflikti. Uz ekrāna es personīgi neuztvēru vai tā ir patiesība vai spēle Kapitolija skatītājiem. Interesanti kā šīs ainas uztvēra cilvēki, kas nav lasījuši grāmatas…

  • Par to gan māsai nepajautāju. Bet, filmu tiešām ir grūti uztvert, ja neesi par grāmatas sižetu dzirdējis.
   Es arī neuztvēru to vai tā ir īstenība, vai arī tikai izlikšanās.

   Zini, šodien izlasīju 100 lpp no otrās grāmatas, sapratu, kā neko nesaprotu ar Katnisas attieksmi pret Pita. Tāda sajūta, kā viņš viņai vispār ir pretīgs kā vīrietis, bet ne jau spēļu dēļ, vai izlikšanās… Lai gan viņa ļauj viņam sev tuvoties. Vispār lasos otro grāmatu sāku justies vīlusies. Šķiet, kā Kolinsa nav ļāvusi grāmatas varoņiem dzīvot savu dzīvi, bet gan tīšuprāt visādas problēmas tiem piespēlē.

   Starp citu, lasot pirmo grāmatu, brīdī, kad tika izlasītas rindas par apdegušo maizi un pienenēm, šķita, kā Katnisa ir iemīlējusies Pita jau no tā brīža, kad viņš viņai palīdzēja. Bet, nē, es kļūdījos… :)

   • Ja godīgi, es otro grāmatu atceros krietni vien miglaināk kā trešo. Sākums un beigas, proti, pirmā un trešā, ir ļoti labi, bet vidus man vienkārši izkritis ārā. Par to Pītas pretīgumu, man jau liekas tas tāds Katnisas feministiskais raksturs drīzāk – meitene karotāja, nevajag tos čaļus viņai :D

   • Man sāk besīt, kā sievietes tiek parādītas tieši tādas. Un gandrīz katrā otrajā grāmatā! Viņa ir TIK trausla, ka viņai vajag abus džekus… Nu c’mon…

 2. Filmu vēl neesmu noskatījies, bet par to nozīmīti, – man šķiet, ka tas tomēr bija būtisks fakts, jo nozīmīte simbolizēja arī mēra meitas un Katnisas draudzību.
  Esmu dzirdējis, ka skatītājiem neesot paticis tas, ka filma nav saprotama tiem, kas grāmatu nav lasījuši + filmēšanas paņēmieni neesot baudāmi – tas, ka kamera kratās un dreb pat tad, kad nenotiek nekādas pakaļdzīšanās vai bēgšanas ainas.

  • Diemžēl nozīmītes nozīme ir tikai grāmatā. Jo nozīmīti Katnisai filmā iedod viņas māsa. Un tas bija kā sargājošs simbols.
   Nē, filma uzņemta labi, es neko nesaku. Bet, sižetu ir grūti saprast tiem, kas par šo grāmatu neko nav dzirdējuši. Draudzene arī sūdzējās, viņai nācās savam džekam skaidrot sižetu.

   • Man arī nācies dažiem kino mīļiem skaidrot sižetu, jo man prasa: “Zinu, ka esi lasījis Bada Spēles, pastāsti man par ko bija filma!” :D
    Filmas veidotājiem vajadzēja padomāt par to, lai filma ir saprotama visiem, – arī tiem, kas ar grāmatu lasīšanu neaizraujas.

    Tur nu jāmet akmens režisora dārziņā. Varbūt tieši tāpēc Gerijs Ross atteicies no BS turpinājumu veidošanas.

   • Ļoti iespējams, ka tieši tādēļ.
    Zini, iesāku lasīt otru daļu tai grāmatai un saprotu, kā Kolinsa kaut ko atkal mēģina tur uzfrišināt, it kā turēties pie sižeta, bet beigās visādus jaunus ekšenus sabāž.

    A iedomājies, ja visas filmas tā uzņemtu, Tu sēdi, skaties un ne velna nesaproti! :D Tāds konkrēts “brain freezs”!:D

    Piemēram Twilight es nebiju lasījusi pirms noskatījos filmu, pirmo filmu noskatījos divas dienas pirms otrās daļas pirmizrādes! :D

    A, vēl man nepatika tas, kā pašā sākumā ir totāls blāķis teksta uz ekrāna, ok, es paspēju izlasīt. Bet, citi diez vai var pagūt tik zibenīgi ātri izlasīt angļu tekstu. Pietam, ja tas it neko neizsaka. :)

 3. Atpakaļ ziņojums: Sūzena Kolinsa “Spēle ar Uguni”… « Mēnessmeitēns …

 4. Atpakaļ ziņojums: “Zobgaļsīlis” by Sūzena Kolinsa « Mēnessmeitēns …

 5. Atpakaļ ziņojums: Abraham Lincoln: Vampire Hunter | Mēnessmeitēns …

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s