“Mirušie nepiedod” by Ieva Melgalve

Fotor0112133945Latviešu fantāzijas darbs, kuru iesāku lasīt ar skeptisku noskaņojumu. Vidū tas mani aizrāva, bet beigās vienkārši nogalināja manī, ticību labajam. Ne tikai labām, laimīgām beigām, bet arī vispār, ka pastāv kas labs.

Runājot par sižetu, viss pārāk samudžināts, vietām šķiet pat līdz galam neapstrādāts. Autore šķiet grāmatu rakstot nav spējusi atšķirt laiku starp pagatni, tagad un nākotni. Man kā lasitājai bija grūti saprast to, kurā gadsimtā vispār notiek darbība. Pieslēdzot loģiku un to, ka tiek aprakstīts laiks, kad maģija ņem virsroku tā ir pagatne. Iepriekšējie gadsimti. Kad pasale tikko attīstās. Pat neskatoties uz to, ka stāsts ir par iedomu pasauli, lasītājam ir jāsaprot, kas tas ir par laiku, kad notiek notikumi.

Galvenā varone ir svešzemniece vārdā Vega. Lasot grāmatu līdz galam, es sapratu, ka šai varonei no sākata gala nav sava rakstura, savas saknes. Viņas ES ir nelīdzsvarots. Viņas rīcībai nav izskaidrojuma, dažkārt viņa rīkojas kā pusaudze, nevis pieaugusi sieviete. Pat viņas izteicieni ir muļķīgi, nedaudz bērnīšķīgi.

Autore sķiet mēģināja nodot vēsti, ka svešzemniecei ir grūti iejusties vietā, kur viņu negaid, kur viņa nav nevienam vajadzīga. Tas tā, ir, bet līdz galam tas viss nedeva pilnvērtīgu ticību. Varoņdarbi, kurus svešā vietā darīja svešzemniece bija savādi. Bet to dēļ cilvēki sāka cienīt Vegu, pazliet pat pieņemt. Lai gan, grūtības sagādāja varoņi, kuri uzradās un tad, bez jebkādiem loģiskiem izskaidrojumiem nozuda. To var salīdzināt tam, ka atnāca cunamī un noskaloja pusi varoņu, šoreiz cunamī vietā darbu izdarīja autore.

Man kā lasītājai ar ļoti izteiktu fantāziju nešķita parredzamas beigas, bet, tās mani satricināja. Iespējams tās ir tieši tādas, jo autore vēlējās rakstīt turpinājumu!? Lai gan ceru, ka nē. Jo, šī grāmata jau bija piesātināta ar pārlieku daudziem saistītiem un nesaistītiem notikumiem. Otru tādu es lasīt neizturētu. Bet, bez tā visa es neredzu Vegas atgriešanos.

Ja gadījumā stāsta beigās bija ietvērta morāle, tad droši varu teikt, tā ir muļķīga. Bēgt no problēmām (tieši to dara gandrīz visi gramatu varoņi) nav atrisinājums, jo problēmas, lai arī cik tālu Tu doos, Tevi panāks.

Saka, ka ikviens autors savos darbos ieliek daļiņu sevis. Šajā gadījumā es ieteiktu autorei mazāk grāmatā iekļaut savas jūtas un vairāk domāt par varoņu sajūtām un jūtām.

Kopumā stāsts man patika. Divas zvaigznītes tiek noņemtas par grāmtas sākumu un beigām. Kā arī par to daļu, kur nevarēja saprast, kāpēc uzrodas trešā persona, kura sevi redz, kā otru personu.

Ja autore izdos kādu citu grāmatu, es noteikti to izlasīšu, cerot, ka viņa būs pilnveidojusies.

Par pašas grāmatas sižetu, nav verts stāstīt, sanāks spoileri (pat pieminot tikai vienu notikumu), kuri nevienam nebūs vajadzīgi. Iesaku ikvienam pašam iepazīties ar šo darbu. Un vērtēt to pašam. Es izsaku tikai un vienīgi savu, objektīvu viedokli.

Dodu 3 no 5 zvaigznēm. Par to, ka vidū tomēr mani varēja ieinteresēt un piesaistīt grāmatas lasīšanai.

Bilde ņemta ŠEIT, nedaudz to pārveidoju pati.

2 comments on ““Mirušie nepiedod” by Ieva Melgalve

  1. Es gan neuzskatu, ka Vega bēga no problēmām. Viņa devās prom tāpēc, ka palikt nozīmētu upurēt savu brīvību, padoties, pieņemt, ka viss ir labi, aizmirst notikušo, izlikties. Man no sākuma nebija viegli pieņemt beigas, līdz sapratu, ka savādāk viņa nevarēja rīkoties. Vai Tu nemanīji, ka tas ciemats ir tik neticami labs, ka nav iespējams to izturēt? Bet tā jau mēs daudzi – labāk izvēlamies mierīgu, drošu un citu vadītu dzīvi. Vega tā nevarēja.

  2. Grāmata ir laba, ātri lasāma un varoņu saspēle ir pārdomāta, bet bija dažas lietas, kas mazliet kaitināja. Izteicieni par vienkāršiem cilvēkiem – grāmatas varone viscaur runā, ka Vega ir tikai vienkāršs cilvēks, kaut arī pati labi zin ka ir burve. Diezgan uzspīlētā frāze – vienkāršie cilvēki parādījās gandrīz katrā lapaspusē. Runājot par šī ciema vīriešiem, nu tādi “mīksti” viņi likās, bez sava vīrišķā es. Prasījās asumiņu, kādu mīlas scēnu piemērām beigās, neizprotami – vīrietis, kas savā būtībā ir mednieks tā vienkārši ņem un atsakās no tikko iegūta medījuma. Īsti nesapratu to vēstījumu. Katrā ziņā tas ir tikai mans subjektīvais viedoklis. Veiksmi Jums citu darbu rakstīšanā!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s