Kārtības maģija by Marija Kondo…

Kārtības maģijaPēdējā laikā diezgan daudz tiek runāts par minimālisma dzīvesveidu. Ļoti daudzi cilvēki par to uzņem video, raksta garus rakstus, kas tiek publicēti ne tikai interneta vidē, bet arī žurnālos un avīzēs.

Savā dzīvē, ja atskatās uz pagātnes noieto taku, varu apgalvot, ka esmu piecas reizes visu sākusi no sākuma (sākot visu no nulles, bez šķīvjiem, dakšiņām utt). Līdzi paņemot tikai tik daudz, cik ielien manos divos čemodānos (drēbes, apavi). Visu pārējo es esmu pārvākšanās brīdī vai nu metus ārā, vai atdevusi labdarībai. Kāds pateiks – bet tā taču ir tīrākā mantas un naudas izniekošana. Jo pārvācoties taču tāpat visu pirksi no jauna. Atklāšu savu “dzen”, tās ir tikai mantas!!! Cilvēki pirks mantas arī tad, ja viņiem būs pilnīgi viss jau iegādāts. Ikdienā lieto 2 šķīvjus un vienu bļodiņu, bet skat, akcija un TIK skaisti šķīvji veikalā, kā lai neņem!? Labi, iepriekšminētais var attiekties uz sievietēm, bet šos šķīvjus var nomainīt arī pret salīdzinājumu par sporta apaviem, makšķerēšanas piederumiem vai skrūvgriežiem.

Mazliet vairāk par gadu dzīvoju esošā dzīves vietā. Mana istaba ir 10 kvadrātmetru liela. Bet, gada laikā tāpat ir sakrājies daudz vairs nevajadzīgu priekšmetu un lietu. Un tad, kad sāku par šo tēmu domāt, manās rokās nonāca šī, lieliskā grāmata.

Marija Kondo ir japāniete, kuras maizes darbs ir palīdzēšana cilvēkiem atbrīvoties no nevajadzīgām mantām. Burtiski viņa dodas pie klienta uz mājām un palīdz izvēlēties tam no piederošām mantām tikai to, kas tiešām tiem rada prieku. Cilvēki met ārā neskaitāmus maisus ar lietām, kas vairs netiek izmantotas, ir nolietotas vai vairs nesagādā tās īpašniekam prieku. Un tās ikdienā tiek ignorētas, atstātas novārtā un aizņem jau tā ierobežoto dzīves telpu.

Autore dod padomus par lietu šķirošanu un atbrīvošanos no tām. Kopumā viņas pieejai ir psiholoģisks raksturs, kas spēcīgi iedarbojas uz cilvēka zemapziņu un palīdz tiem veikt pilnvērtīgas, pārliecinošas izvēles. Un tas palīdz cilvēkiem ne tikai atbrīvoties no nevajadzīgā, bet arī mainīt savu dzīvi uz labu.

Neviens cilvēks nav nekārtīgs pēc dabas, vienkārši netiek veltīta pareiza pieeja pie mantu uzglabāšanas. Lietām ir nepieciešama sava vieta, tad arī neradīsies nekārtība. Šī doma mani iedvesmoja. Lai gan autore iesaka veikt visu tīrīšanas, šķirošanas un izvēles procesu vienā piegājienā, es tomēr lasīju grāmatu un katru brīvu brīdi veltīju noteiktas kategorijas mantu pārskatīšanai.

Kopumā, šobrīd esmu sakārtojusi savu dzīves telpu, izmetusi 4 maisus ar nevajadzīgām, sen nelietotām vai nolietotām mantām, kuras iepriekš žēloju un izmešanas procesu atliku uz – kaut kad, bet ne tuvākajā laikā. Tikai izmesta pat viena soma, kuru nelietoju, jo tā jau ir veca, bet bija man mīļa, jo atgādināja par notikumiem, kas risinājās manā dzīvē tad, kad biju to iegādājusies. Savukārt mantas, kuras bija labā stāvoklī, es savācu kopā un aiznesu uz otra elpa. To vidū bija bižutērija, piespraudītes, dažas somas, vairākas krūzītes, šalles un pat kleita.

Šobrīd manā skapī ir brīva vieta jaunām drēbēm, ja tādas vēlēšos iegādāties. Virtuves plaukts nelūzt no lietām, kuras sen nelietoju. Tika izmesta daļa žurnālu, kurus biju iegādājusies, bet no tiem biju izlasījusi tikai tik daudz, cik tajā mirklī interesēja, atstājot pārējo uz kaut kad. Bet šis kaut kad gada laikā tā arī nebija pienācis. Un ziniet, žurnālu kaudze sver ļoti daudz, pat tad, ja tā ir neliela.

Grāmatas lasīšanas un mantu šķirošanas procesā (jo teoriju vienmēr ir lietderīgāk apvienot ar praksi) esmu sapratusi, ka ikdienā tik daudz mantu nav nepieciešams. Mantas nes enerģiju un, ja prieks, kuru deva tās iegāde ir noplacis, tā ir izpildījusi savu misiju. Pietam, atliekot mantu skapi ar domu – kaut kad noderēs, mēs ļoti lieliski sākam sevi mānīt. Bet mēs paši sev esam vistuvākie cilvēki, kādēļ, lai mēs paši sev melotu!?

Grāmatā tika atrasti daudz labi citāti, interesantas un saistošas domas un atziņas. Kopumā manuprāt šī grāmata ir ienākusi manā dzīvē tieši laikā. Un tā bija vērtīga pieredze, kas būs aktuāla arī nākotnē, jo ikviens vēlās dzīvot sakārtotā vidē. Pietam, ja ir kārtība dzīves telpā, sakārtojas domas un arī pati dzīve.

Grāmatu noteikti iesaku izlasīt. Kā arī nežēlot iegādātās mantas, bet droši no tām atbrīvotas, ja tās nesagādā vairs prieku. Un pats galvenais – šī pieredze palīdzēs arī nākotnē, pieņemot lēmumus iegādājoties jaunas mantas un lietas. Jo pirmā doma būs – vai tiešām man to vajag!?

Atceries, mantas ir tikai mantas!

2 comments on “Kārtības maģija by Marija Kondo…

  1. Jā, man ir šī grāmata jau labu laiku (tikai angļu tulkojumā), tomēr tā arī neesmu saņēmies to pat sākt lasīt. Piekrītu visam tevis rakstā teiktajam. “Apaugšana” ar sen nelietotām/nevajadzīgām mantām nav nekas labs, bet nu tā arī neesmu pabeidzis daudzu lietu izmešanu ārā. It kā kaut kādā brīdī, kad ir ievesma kaut ko jau izdaru, tā, piemēram, izlidināju ārā n-tās krūzes, kuras nekad pat netika lietotas (nez kāpēc daudzi iedomājas, ka man jādāvina tieši krūzes). Krūzes sev izvēlos pats un kura katra te noteikti neder… Man ir svarīgs ne tikai izskats, bet arī forma, lielums utt. Bet tas tā, atkāpei par krūzēm :)

    Pirms kāda pusgada sāku lidināt ārā 1 sava veca hobija lietas, kas kopumā jau man vairs nesagādā prieku, katrā ziņā ne tādā veidā, kā tas bija aktuāli pirms 10-15 gadiem, bet nu arī, kaut kādu daļu izmetu un tad apnika – jo tomēr tā bez apdomas negribas mest, skatos katru lietiņu atsevišķi.

    Būs vien jālas tā grāmata.

  2. Nu jau trešo reizi lasu labas atsauces par šo grāmatu un plānoju arī pats tai kādreiz izbrīvēt laiku.

    Nesen veicu līdzīgu pasākumu un atbrīvojos no puses nevajadzīgu mantu mājās (lai arī jau tā man nekā daudz nav :D), kā arī sāku kārtīgi apsvērt katru veikto pirkumu, lai neiedzīvotos liekajā. Rezultātā sanāk arī prātīgāka finanšu pārvaldība :)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s