Atskats uz prozas lasījumiem… Nr.1

Plakats-2019gala-Preview-For-WEB-768x1086Nedēļu atpakaļ klausītājus, lasītājus un citus kultūras baudītājus priecēja prozas lasījumu nedēļa, kuras laikā gan zināmi, gan jaunie autori prezentēja savus prozas darbus vai fragmentus no tiem.

Sākās prozas lasījumu nedēļa un 03.12.2019. autori un interesenti tika pulcēti Rīgas mākslas telpā, kas atrodas netālu no Rīgas domes, Kungu ielā 3. Šajās telpās es biju pirmo reizi. Pasākuma nosaukums: “Saule aust Austrumos”. Novilkuši virsjakas, ieskatījušies spogulī, mēs devāmies ieņemt vietas.

Pasākuma radītāji bija izveidojuši tādu kā stadionam līdzīgu vietu, telpas vidū, kur no visām četrām pusēm bija salikti krēsli, bet vidū bija brīvs. Savukārt nelielās skatuves bija saliktas pa stūriem, kas tikai veidoti no krēslu iežogojuma esošajā telpā. Viss jau izskatījās maģiski, interesanti un saistoši.

Minētā pasākuma viesi bija Aivars Eipurs, Kristīne Želve, Gundega Repše, Andris Akmentiņš un Inga Ābele.

Par performanci atbildēja kustību mākslinieces Simona Orinska un Laura Feldberga, kā arī mūziķis Artis Gulbis.

IMG_20191214_010503Kā pirmais savu prozu prezentēja Aivars Eipurs. Kurš plašākai publikai ir pazīstams kā dzejnieks. Ar viņa dzeju iepazinos pirms diviem gadiem dzejas lasījumu nedēļas ietvaros. Jau toreiz man iepatikās A.Eipura radītie atdzejojumi. Šoreiz viņš prezentēja kādu no saviem stāstiem, kas likās aizraujošs, satīras un dzīves patiesības pilns. Publika smejas balsī. Un ja godīgi, šis bija tāds negaidīts un skaists jaunums man, Aivara Eipura proza. Un no visiem lasījumiem man visvairāk arī palicis atmiņā. Tik prasmīgi apspēlēta dzīves aina – tas kapu festivāls un mūžīgās pārdomas par glabāšanu un kremāciju, skaista valoda un prasme uzturēt interesi par stāsta sižetu. Man liels prieks, ka tieši ar viņu tika iesākta prozas lasījumu nedēļa.

IMG_20191215_205858Kā otro aicināja Kristīni Želvi (Kristīne Želve). Neskatoties uz to, ka viņas vārds ik pa laikam ir dzirdēts, gan televīzijā, gan kultūras pasākumos, par viņu zināju vien to, ka viņa ir redaktore raidījumam “100 grami kultūras”. Tātad nemelošu, ja pateikšu, ka īsti par viņas darbības sfēru es neesmu interesējusies un saskaros pirmo reizi. Viņa prezentēja kādu no saviem prozas darbiem, kurš diemžēl nav aizķeries manā atmiņā. Mani nepaņēma, neieinteresēja un neaizrāva. Bet, es ar interesi vēroju klausītāju sejas, kuri novērtēja viņas darbu par labu esam. Tā jau ir ar to prozu, dažkārt ne viss piemērots visiem, bet tādēļ jau nav sliktāks, par to, kam ir neskaitāmi lasītāji. Vienmēr katrs rakstnieks atrod savu lasītāju.

IMG_20191215_205834Kā trešā uzstājās Gundega Repše. Viena no spilgtākajām un lasītākajām latviešu rakstniecēm. Gundegai ir savs stils, savs šarms un esmu pamanījusi, ja ierodas viņa un kaut ko prezentē tas būs kaut kas labs, kaut kas tāds, kas aizraus lasītājus tik ļoti, ka tikai pienākot rītausmai saproti cik ātri palidojis laiks. Viņa bija nepārspējama arī šoreiz. Bija arī jūtams, ka klātesošie, aiztur elpu gaidot, ar ko tieši tos pārsteigs rakstniece. Un viņa pārsteidza ar tik aizraujošu stāstu, ka pat mani tas ieinteresēja tieši tik, lai būtu vēlme to izlasīt kopumā. Par to nesaprotamo radību purvā, par abiem varoņiem un to, kā viņu attiecības noslēdzās vai turpinājās. Šeit laikam jāpaskaidro piebildes “pat mani” nozīmi, iepriekš es neesmu lasījusi Gundegas Repšes darbus, jo mani tie nesaistīja. Man patīk citāda veida literatūra, bet pirms diviem gadiem aizrautīgi klausoties par autores darba “Bogene” tapšanu, es sapratu, ka biju veltīgi gājusi viņas darbiem garām, tie ir interesanti arī manai gaumei.

IMG_6Ceturtais savu prozu prezentēja Andris Akmentiņš. Par šo autoru esmu dzirdējusi labas atsauksmes. Bet ar viņas darbiem nebiju līdz šim iepazinusies. Kopumā man ļoti patika autora izvēlētā valoda un kara ainas atainojums, kas bija tik prasmīgi radīts, ka šķita es skatos kādu filmas ainu. Lai arī īsti par karu cenšos nelasīt un neskatīties, jo ļoti sāpīgi to visu laižu sev cauri, šī, rakstnieka uzburtā aina man lika padomāt, ka varbūt arī šādai literatūrai jāpievēršas. Par to es vēl padomāšu. Pats autors pat nedaudz pirms lasījuma iesaistījās performancē, kas tika rādīta pirms katra autora prozas lasījuma sākšanās. Tādējādi viņš mazliet kopējo, nedaudz uzvilkto gaisotni atraisīja un nebija vairs gaisā tas saspīlējums starp klausītājiem. Man šķiet, ka autora iesaistīšanās īsti nebija ieplānota. Bet bija pat ļoti vietā.

IMG_7Savukārt Inga Ābele bija piektā autore, kas tika aicināta arī noslēgt prozas lasījuma pasākumu. Ar Ingu Ābeli un viņas darbu “Klūgu mūks” es iepazinos pirms diviem gadiem, tai pat prozas pasākumā, kurā par savu darbu “Bogene” stāstīja Gundega Repše un Māris Bērziņš par “Svina garša”. Joprojām nožēloju, ka nepaņēmu līdzi savu “Klūgu mūks” eksemplāru, lai palūgtu autores autogrāfu. Jo šis darbs man ļoti patika. Inga Ābele patiesībā ir ļoti sirsnīga un skaista. Viņas darbi tā ierauj, ka šķiet, ikviens no varoņiem ir Tavs tuvs draugs un Tu no sirds jūti tam līdzi. Šoreiz autore prezentēja savu stāstu par Alisi. Tas bija tieši tik lielisks, cik jebkurš cits autores darbs. Viņa nespēj lasītāju/klausītāju atstāt vienaldzīgu. Arī šoreiz.

IMG_4Runājot par performanci… Man ir divējādas jūtas. Patika un nepatika. Brīžiem tas bija kaut kas nesaprotams, brīžiem kaut kas interesants un saistošs. Kopumā tas bija kaut kas pārsteidzošs un nebijis. Vismaz līdz šim neko tādu es redzējusi nebiju. Protams šoks ir tāda sajūta, kas nereti rada nepatiku, arī manī. Bet, kopumā ir interesanti paskatīties kaut ko tādu, ko Tu patstāvīgi nekad nedotos skatīt. (Savā Instagram ielikšu arī pāris video, tā kā noteikti dodies apskatīt.) Interesanti bija arī pavērot citu reakciju par notiekošo. Vienīgais, kas pietrūka bija neliels atstāsts par redzēto, vai vismaz nosaukums radītai scēnai, jo bija brīži, kad nebija saprotams ar ko un ar kādu tēmu tas viss ir saistīts. Bet, bija interesanti.

IMG_8Rezumējot: Noteikti iesaku doties uz šādiem pasākumiem, jo ir jābūt tuvākiem mūsu, latviešu kultūrai. Pasākumi ir bezmaksas, notiek dažādās Rīgas vietās un līdz ar to ir iespēja iepazīt ne tikai kādu jaunu autoru, bet arī ar esošo favorītu-autoru jauno darbu prezentēšanu. Man ļoti patīk un ar nepacietību gaidīšu nākamo gadu un to, ko šoreiz mums būs sarūpējuši pasākuma organizatori. Par prozas lasījumiem var uzzināt ŠEIT!

Bildē redzami ieinteresētie klausītāji, kamēr Inga Ābele prezentē savu stāstu. Cik mēs, klausītāji esam atšķirīgi, kāds uztver stāstu ar acīm ciets, kāds vērojot autoru. :)

Pirmā bilde ir ņemta ŠEIT, pārējās no personiskā arhīva uzņēmu patstāvīgi!

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s