Atskats uz prozas lasījumiem… Nr.2

Palaist garām prozas lasījumu, kad tiek prezentēta pirmā sērija otrās sezonas raidījumam “Literatūre”, es nevarēju. Šo raidījumu daudzi iemīlēja no pirmās sērijas 2018. gada prozas lasījumu laikā, arī es. Pietam par pasākuma norises vietu tika izvēlētas Mākslas akadēmijas telpas, šajā ēkā es līdz šim neesmu spērusi kāju un protams man bija vēlme to apmeklēt, jo tā ir viena no skaistākajām celtnēm Rīgā (manuprāt). Un protams, visam pa vidu proza, daudz, daudz labas prozas.

Pasākums bija sadalīts divās daļās. Pirmās daļas laikā pasākuma vadītāja bija Inga Gaile, dzejniece un vienkārši skaista sieviete. Šīs daļas ietvaros savus darbus prezentēja: Edmunds Frīdvalds, Ieva Melngaile, Helga Tormane un Rihards Bargais.

 

 

Kā pirmais uzstājās Edmunds Frīdvalds. Prezentējot vienu no saviem prozas darbiem par to, ka “Sieviete ir laimīga, jo ir sieviete”, īsto darba nosaukumu piemirsu gan, jo manī bangoja divējādas sajūtas. Manuprāt minētais darbs bija nedaudz aizskarošs, jo skumji apzināties, ka vīriešu acīs tas, ka vecis sievietei uzšauj pa dibenu, vai tas ka sieviete berzē iedzēruša veča biksēs segto kājstarpi ir kaut kas, kas patiesi dara sievieti laimīgu…
Stereotipiski vīrieša spriedumi par sievietēm, manuprāt.
Pats autors ieradies pasākumā, vēl pirms tā sākšanās ierāva no līdzpaņemtās alus bundžas. Lieki piebilst, ka paša stāsta nobeigumā tā varone nošāvās, bet Inga Gaile piesakot autoru bija minējusi, ka uz šo brīdi autoram ir neliela radošā krīzīte, jo viņu pametusi mūza. Manuprāt savijot visu kopumā, viss ir acīmredzami. Bet ko lai dara, autors pieskaitāms pie prozas provokatoriem.

Kā otro aicināja Helgu Tormani. Viņa nolasīja vairākus īsus prozas darbus, kas bija tā kā vienoti, bet varēja pastāvēt katrs arī pats par sevi. Daži ieinteresēja, citi nē. Vienā brīdī bija tā, ka kopā ar atnākušajiem kolēģiem sākām prātot, vai viņa plāno nolasīt pilnīgi visu, ko ir uzrakstījusi, bet neizlasīja viss. Varbūt bija nedaudz par daudz prezentēts, jo vairs neatstāja tādu sajūtu “prasās pēc vēl”, lai pēc pasākuma sēdētu un meklētu caur māti Google, ko vēl labu autore ir sarakstījusi un, kur tas lasāms.

 

 

 

 

Trešā bija Ieva Melngaile. Viena no tām latviešu autorēm, par kuru runā. Vai nu labu, vai sliktu. Bet, pamatojoties uz to, ka ir izdotas vairākas viņas sarakstītās grāmatas un cilvēki tās pērk, viņa ir iekarojusi savu lasītāju auditoriju. Ja nemaldos, pati neesmu lasījusi autores darbus, jo ļoti sen bija kāda konfliktsituācija iekš Twitter ar pašu autori, kuru vairs neatminu, bet pēc kuras biju sevi nostādījusi, ka viņas darbus nelasīšu. Kaut kā biju ar šo domu saradusi un tiešām nelasīju. Bet autores prezentētais prozas darbs izklausījās tieši tik interesants, lai es pārskatītu savu sen veikto apņemšanos un iespējams, nākotnē arī iepazīšos ar kādu no autores darbiem. Tie lasītāji un viņu untumi, zinies…

 

 

 

Un tad nobeigumā, kā ceturto uz skatuves aicināja Rihardu Bargo. Līdz šim viņa darbus esmu palaidusi garām, bet prozas lasījumā dzirdētais stāsts par Annu Dribas, kas skaļi lika smieties gan man, gan klātesošajiem, ieinteresēja iepazīties ar autora darbiem kopumā. Interesanti šķita tas, ka šogad kaut kā prozas darbos uzpeldēja baznīcas tēma, šis bija otrs darbs, kurā tā ir pieminēta. Kopumā R.Bargais tiešām ieintriģēja ar savu darbu. Tas bija humora un patiesības pilns, par mums, par cilvēkiem. Tas bija tik meistarīgi apspēlēts un aizrautīgi uzrakstīts, ka šķita nevis klausies, bet skaties uz aprakstītajiem notikumiem. Tieši TIK dzīvīgi autors pasniedza savu darbu. No Agra dabūju arī autora dzejas grāmatu “Mīļvardiņi”, ko palasīt, paspēju nedaudz tajā ielūkoties un, cik jauks tas iekšējais vāks, ar tādu vēstures pieskaņu no autora dzīves.

 

 

 

Otro pasākuma daļu vadīja: Marta Selecka, Gustavs Terzens un Uģis Olte.

Protams, ja šajā brīdī raidījums “Literatūre” Tev, lasītāj neko neizsaka, noteikti atver blakus logu un ieraksti to meklētājā. Ai, es parūpēšos par Tevi un visu izdarīšu pati, spied ŠEIT!

Manuprāt tas ir viens no lieliskākajiem raidījumiem, kas Latvijas iedzīvotājus (esošos un jaunos lasītājus) iepazīstina ar esošajiem un vecajiem latviešu rakstniekiem un viņu darbiem. Par “Literatūri” nav ko daudz runāt, tā jāskatās! Tad nu dodies uz noskaties iepriekšējo sezonu, ja nav skatīta, bet jā ir, jāgaida nākamo. Drīz jau būs!

Foto no personīgā arhīva. Pirmā bilde ņemta ŠEIT!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s