“Aizliegtais pianīns” by Māris Bērziņš

MB2Šo Māra Bērziņa grāmatu es vēlējos izlasīt no tā brīža, kad pats autors, prozas lasījumu nedēļas ietvaros, bija nolasījis tās fragmentu. Fragments toreiz mani tā aizrāva, ka citu autoru lasījumi šķita pliekani un neinteresanti.

Māris Bērziņš ir pazīstams ar savu romānu “Svina garša” no sērijas “XX gadsimts”, kas reālistiski ataino Latvijas vēsturi. Noteikti katram ir jāizlasa vismaz viena no šīs sērijas grāmatām. Kā arī autora slavenie stāstu krājumi “Gūtenmorgens” un “Gūtenmorgens. Otrreiz.” noteikti ir dzirdēti, par tiem runāja gan sabiedriskajā transportā, gan radio, televīzijā un pat uz ielas.

Tā kā raksta Māris Bērziņš neraksta neviens. Viņa valoda ir tik plūstoša un raita, vārdi tik izmeklēti un brīvi, ka šķiet, ka nevis lasi grāmatu, bet gan skaties filmu, vai arī visi šie notikumi vienkārši norisinās lasītāja acu priekšā.

Un es nezinu nevienu citu autoru, kurš lasītājam liktu iemīlēt arī negatīvos grāmatu tēlus, jo arī pret tiem rodas cieņa, kad lasītājs saprot, kas vadījis šo varoni uz minēto rīcību.

MB1“Aizliegtais pianīns” ir stāsts no tautas, kas tāds varēja notikt ar ikvienu no mums. Lai gan birokrātija ir kaut reizi skārusi gandrīz katru, šis stāsts paver skatu uz kopējo ainu un liek aizdomāties – kam tas viss ir vajadzīgs? Pašu grāmatas sižetu es neatklāšu, šis darbs nav tik biezs, lai ar to neiepazītos patstāvīgi. Jo valoda ir tieši tik piemeklēta, ka kopainā ar stāstu aizraus ikvienu. Jo ir taču interesanti lasīt par citu cilvēku dzīvi, vai ne!?

” – Krēslas zonā…  Es savā ķēkī pat nenojautu, ka tev te iet tik interesanti.
– Aber ļoti interesanti. Ja vēl sistēma uzkaras, tad ir pavisam jautri. Laiks paskrien tik ātri kā karuselī.
– Toties tagad nav vairs ar papīriem jāņemas, vai ne?
– Kā ta nav! Gandrīz viss ir dubultā – gan papīru, gan elektroniskā formātā Jau ašpadsmit gadu runā, ka pāries tikai uz vadiem. Bet ko tas dod? Departamentā nekad agrāk nav tik daudz cilvēku strādājis kā tagad ar visām smalkajām tehnoloģijām. Bērni tik ātri nesadzimst kā ierēdņi.” 62-63. lpp

Bija aizraujoši arī atrasties grāmatas prezentācijā. Autors stāstīja par to, kā tapa grāmata, kur bija vedušas viņa takas, kādu izpēti viņš bija veicis, lai noslīpētu stāstu. Tas bija tik aizraujoši, ka iesaku ikvienam – ja ir iespēja, noteikti dodieties uz grāmatu atvēršanas pasākumiem, ja tādi notiek. Vienmēr ir interesantāk lasīt grāmatu, ja zini par tās tapšanu mazliet vairāk.

Biju pirmā, kas saņēma autogrāfu savā grāmatas eksemplārā. :)

MB3

Bildes no personīgā arhīva.

One comment on ““Aizliegtais pianīns” by Māris Bērziņš

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s