“Bezvēsts pazudušās” by Lelde Kovaļova

IMG_20200201_172818Brīdinu, ieraksts var saturēt spoilerus!

Godīgi sakot es vīlos tajā, ka šī grāmata man lika vilties. Tādēļ atvainojos par manu negatīvu, subjektīvo vērtējumu. Es tiešām cerēju, ka beidzot, beidzot ir uzrakstīts kaut kas jauns un vērtīgs. Nebija.

Sākšu laikam ar to, ka manuprāt šādu grāmatu dēļ cilvēki izturas skeptiski pret latviešu autoru grāmatām. Esmu dzirdējusi un lasījusi atsauksmes, kas šo darbu ceļ slavas saulītē, tas tiek dēvēts par izcilu trilleri un pat detektīvu. Bet jebkurš lasītājs, kurš kaut reizi ir izlasījis vienu, tikai vienu labu detektīvu vai trilleri, līdzīgi kā es, teiks, ka grāmata nav ne trilleris ne detektīvs. Es nosauktu to tikai par neveiksmīgu mēģinājumu rakstīt šajā stilā, vienā vai otrā, vai abos reizē. Jo nevar tā īsti saprast, kur sižets vai pati autore centās iebraukt.

Parasti detektīvos sarežģīto sižetu atrisina policists, detektīvs, galvenais varonis vai kāda noteikta operatīva (reģistrēta vai nereģistrēta) grupa cilvēku. Trilleros stāstu atrisina tā persona kura ir iesaistīta, uz kuru visas grāmatas garumā autors un grāmatas varoņi uzveļ vainu.

Šeit savukārt sižetu atrisina pati autore. Jā, tā vienkārši, vienā brīdī varoņi, kas bija iesaistīti izmeklēšanā pazūd un visu atšķetina pati autore. Tik vienkārši.

Pietam galu galā izrādās, ka īsti bez vēsts neviens nav pazudis. Sievietes pašas ir aizmukušas un bija zināms, kur viņas ir. Parasti trillerī kāds kādu nolaupa, nogalina utt, bet šeit nē, nekā tāda, nekādas mistikas, vien atmiņas par kaut kādām pagātnes asinspirtīm un nelaimīgu sieviešu centieni atrast laimi.

Es nezinu kā citus, bet mani kaitināja tas, ka autore neskaitāmas reizes grāmatā lietām piemēroja ķiršsarkanu krāsu. Tik daudz ķiršsarkana, ka vajadzēja grāmatu nosaukt “Ķiršsarkanais”. Būtu jēdzīgāk. Kaitināja arī tas, ka autore visu detalizēti apraksta, pat otra plāna varoņus, stāsta kā tie ģērbušies un kādi tiem raksturi utt, lai gan visas grāmatas garumā tie uzrodas vienu vienīgu reizi un viņiem nekādas lomas stāstā nav. Radās sajūta, ka tiek “liets ūdens” apjomam, lai no lata romānu sērijas tiktu iespiesta grāmata cietajos vākos.

Parasti otra plāna varoņus prasmīgie autori neiezīmē, bet ja iezīmē, tad tie parādās vairāk nekā vienu reizi. Vai tie tiek raksturoti un aprakstīti ar kaut kādu jēgu. Te nebija. Vienā brīdī aprakstītais dakstiņu jumts arī šķita kaut kas baigi vērtīgs, bet ak jel, otru reizi netika pieminēts. (C’mon izlasiet kaut vai “Meitene vilcienā” vai kādu no Jū Nesbē darbiem, vai galu galā mūsu pašas Daces Judinas “Vasara pie jūras”).

Grāmatā pat nebija galvenā varoņa. Visi parādījās ik pa laikam un pazuda. Bet normāla galvenā varoņa tā arī nebija.

Skumji, ka no tik laba sižeta beigās ir iznācis tas, kas iznāca. Es tiešam cerēju uz ko labāku.

Un tās vēstules, kas tika ievietotas ik pa laikam, es kaut kad tikai uz beigām sapratu, ka tās bija vēstules, likās ka vienkārši kaut kas slīprakstā, lai ātrāk atšķetinātu sižetu. Jo to neviens varonis pats nešķetināja.

Grāmata sarakstīta vieglā valodā, lasās ļoti raiti, noteikti patiks kādai omai, tā kā droši dāviniet.

Ak jā, Latvijā ir tik daudz skaistas muižas, vienalga, ka šobrīd neapdzīvotas, pietam Google Earth piedāvā pat apskatīt tām pieguļošu apkārtni, ka man šķita tik muļķīgi izdomāt nereālu vietu. Varēja tak ieviest dzīvību kādā no tukšajām, neviena neapdzīvotajām muižām, bet nē, autore izdomāja nereālu vietu, toties kaimiņzemē netika izdomātas vietas, prototips bija pastāvošas vietas, kas man likās nesaderīgi. Ja fantazē, tad fantazē līdz galam, tāds ir mans viedoklis.

One comment on ““Bezvēsts pazudušās” by Lelde Kovaļova

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s